O hrdějovické keramice

Není každá keramika jako Hrdějovická

Keramika s vyššími užitnými vlastnostmi, vyráběná v Hrdějovicích, je kamenina. Hmota je složená minimálně z pěti komponentů, kromě několika jílů se do hmoty přidává kaolin, taviva, ostřiva, eventuálně barvicí kysličníky. Točit na kruhu z takové hmoty je obtížnější a vetší kusy dokáže vyrobit jen opravdový keramik s dlouholetou praxí. 

Běžná keramika je vyrobena z hmoty, složené z jednoho až dvou jílů s vhodným ostřivem. Po výpalu má střep červenou, červenohnědou až krémovou barvu.  Výrobky z tzv. „červenice“ jsou vhodné především jako ozdobné a dekorační předměty, nikoliv však pro běžné používání v domácnosti, restauracích či vinárnách.

Výpal

Kamenina se obvykle pálí nad 1200°C, ale snese i 1280 podle druhu použitých jílů. Barva střepu po výpalu je bělavá (tzv. slonová kost), krytá většinou transparentní (průsvitnou), nebo krycí bílou, modrou, zelenou či hnědou (burelem) glazurou. Použité glazury na tuto teplotu jsou buď živcové nebo zemité, ale vždy s vyloučením olova. Výrobky jsou proto naprosto zdravotně nezávadné a mohou se používat při běžném stolování, k ukládání potravin, kvašení zeleniny, zelí apod. 

Po poklepání zvoní

Hrdějovická keramika je po výpalu tvrdá jako kámen (po poklepání zvoní), je téměř slinutá, což zabraňuje nežádoucímu plesnivění, které se stejně jako u porcelánu, nemá kde uchytit. Nejvíce proslulá je však pro svůj ručně malovaný modrý dekor, který vychází z jihočeských lidových tradic. 

S naší keramikou tak máte zajištěnu vysokou estetickou a užitkovou hodnotu, zdravotní nezávadnost, dlouhou životnost a tradici. 

Běžná údržba a použití

Naše výrobky se hodí do každé moderní domácnosti. Nevadí jim ani myčka nebo trouba. Díky své vysoké odolnosti jsou téměř nezničitelné.

Podívejte se také na reportáž Toulavé kamery.